Wędkowanie za granicą - porady

    Data publikacji: Wróć do listy porad
    Autor porady:  Dodaj swoją poradę
    Tagi porady:wędkowanie urlop wakacje za granicą Floryda USA wyprawa wędka sprzęt poradnik porady pozwolenie licencja loty przelot limit połowów na ryby w stanach zjednoczonych ameryki


    Wędkowanie na Florydzie (USA) - wody morskie, przybrzeżne

    Spis treści

    Przed wyjazdem
    Podróż
    Licencja
    Limit połowów
    Sprzęt
    Miejsca i czas do wędkowania
    Przynęty
    Ryby
    Podsumowanie
    Poradnik do pobrania w formacie .pdf

    Przed wyjazdem na Florydę
    Powrót do spisu treści

    Planując podróż na Florydę można rozważyć kilka opcji.

    Po pierwsze można skorzystać z pojawiających się od jakiegoś czasu gotowych ofert wyjazdów przygotowanych przez biura podróży (np. Konsorcjum Polskich Biur Podróży) przy czym liczyć się trzeba, niestety, z dosyć wysokimi kosztami takiej wycieczki.

    Po drugie można wybrać się „w ciemno” – po prostu wsiąść do samolotu i coś znaleźć na miejscu. Ta opcja jest również dosyć ryzykowna – po przyjeździe może się okazać, że akurat jest jakiś „szczyt turystyczny” i nie ma miejsc albo zostały tylko miejsca w samych drogich hotelach.

    Jest i trzecia opcja, którą ja przetestowałem – można połączyć dwie pierwsze i znaleźć coś konkretnego przez internet - hotel lub dom (np. InterHome) do wynajęcia, zarezerwować i dopiero potem „wsiąść do pociągu”…

    Ostatnia propozycja daje największą elastyczność i przy odrobinie zaangażowania (czytaj: spędzeniu kilku godzin przed kompem) zazwyczaj okazuje się najtańsza.

    Należy pamiętać, że przed wyjazdem na Florydę, lub ogólnie do USA, Polacy muszą nadal ubiegać się o wizę, jednak jej otrzymanie jest obecnie raczej „formalnością”.

    Po załatwieniu wizy, proponuję rozejrzeć się za jakimś atrakcyjnym przelotem. Z własnego doświadczenia polecam ofertę AirFrance – lot z Warszawy do Miami z przesiadką w Paryżu można zarezerwować w zależności oczywiście od terminu w cenie od ok. 1.800 PLN wzwyż (pełna cena za przelot w dwie strony). Z braku terminów / dostępnych miejsc w AirFrance można poszukać u innych przewoźników, ale według moich obserwacji cena zawsze jest troszkę wyższa. Tutaj taka ciekawostka – do tej pory nie znalazłem nigdzie przelotów czarterowych do USA. Nawet biura podróży korzystają z lotów rejsowych przy organizacji wycieczek i zawsze zastrzegają w ofercie, że cena wycieczki zależy od ceny znalezionego przelotu. Wychodzi na to, że tak naprawdę organizatorzy biorą po prostu kasę za to, co sami możemy zrobić, a ze względu na małą popularność takich wyjazdów wątpię aby mogły zaoferować ceny za przelot / hotel itp. dużo niższe (z rabatem), tak jak to robią w przypadku popularnych wakacyjnych kierunków europejskich.

    Gdy mamy już wizę i zarezerwowane bilety trzeba poszukać noclegu – z tym nie powinno być żadnych problemów – po wpisaniu „hotel Florida” w wyszukiwarkę znajdą się tysiące wpisów (w tym prowadzonych przez Polaków) – natomiast jeżeli mamy jakieś upatrzone miejsce, warto zawęzić poszukiwania wpisując dodatkowo nazwę miejscowości, aby zaoszczędzić sobie czasu. Warto też rzucić okiem na hotele, które reklamują się atrakcyjną lokalizacją, lub innymi udogodnieniami dla wędkujących turystów.

    Ceny przyzwoitych hoteli (np. sieci Holiday Inn) zaczynają się od około 50-60 USD za noc ze śniadaniem w pokoju dwu-osobowym. Oczywiście jeżeli chcemy skorzystać z wyższego standardu lub hotelu przy samiutkiej plaży i najlepiej mieć pokój z widokiem na ocean cena wzrasta – ale i tak powinniśmy coś znaleźć w cenie ok. 100 USD za noc.

    Jeżeli wybieramy się większą grupą (min. 6 osób) warto już rozejrzeć się za domkiem do wynajęcia. Ich ceny zaczynają się od około 500 USD na tydzień, ale w pełni wyposażony dom z kilkoma sypialniami i łazienkami, klimą, basenem, bezpośrednio lub w bardzo niewielkiej odległości od plaży, a często z własną przystanią dla łodzi, można wynająć już za około 900 - 1.000 USD na tydzień. Przy sześciu osobach wychodzi na to, że w hotelu za 6 osób (3 pokoje 2-osobowe) musielibyśmy płacić mniej niż 50 USD na pokój aby wyjść na ten sam koszt tygodniowo. W hotelu co prawda mamy wliczone śniadanko, ale uwierzcie mi… jedzenie jest tam naprawdę bardzo tanie.

    Kolejną sprawą, z której nie do końca europejczycy sobie zdają sprawę są odległości – przemieszczanie się bez samochodu, pomimo wielu połączeń autobusowych i kolejowych, będzie utrudnione. Przed wyjazdem warto zarezerwować sobie wybrany model auta przez internet w jednej z wielu wypożyczalni (np.: Budget, Thrifty – to te tańsze, lub Avis, Hertz – te droższe). Bez wcześniejszej rezerwacji, na miejscu może się okazać, że nie ma dostępnego akurat tego modelu, który chcieliśmy, a zostały niestety tylko te najdroższe… Ceny paliwa są stosunkowo niskie co rekompensuje przebyte kilometry, a raczej mile. Drogi są dobrze oznakowane i nieprzyzwoicie dobrze się nimi jeździ!!! Pomimo tego, jeżeli macie swoją nawigację GPS, to warto ją na wszelki wypadek zabrać, pamiętając aby wcześniej wgrać aktualną mapę USA lub samej Florydy – w zależności od zainstalowanego oprogramowania.

    Wyżywienie w USA nie stanowi żadnego problemu – dostępność wszelkiego rodzaju barów i restauracji jest porażająca, a niskie ceny niezjadliwie wielkich porcji przyprawiają o uśmiech.

    Podróż
    Powrót do spisu treści

    Gdy już wszystko mamy zaplanowane należy się spakować i w drogę!!! No właśnie – spakować. Tutaj miłe zaskoczenie – na trasach transatlantyckich zazwyczaj obowiązują dwukrotnie wyższe limity wagi i ilości bagażu niż na trasach europejskich – czyli można zabrać po dwie sztuki bagażu, po 20 kg każda, na osobę. To daje znacząco większe możliwości przy pakowaniu sprzętu wędkarskiego. Wędki warto zapakować w tubę (plastykową lub tekturową) i nadać jako bagaż ponadwymiarowy – jeżeli zmieści się w limicie wagowym nie powinniśmy za niego dodatkowo płacić (ja do tej pory nigdy nie płaciłem – ale to może zależeć od obsługi lotniska – np. ostatnio na lotnisku w Portugalii wyraźnie wszędzie było napisane że jest pobierana dodatkowa opłata za przewóz wędek, ale Pani na odprawie akurat tej opłaty mi nie naliczyła).

    Po przylocie (zwłaszcza do Miami) należy liczyć się z dosyć długim czasem odprawy (my czekaliśmy około dwóch godzin – zależy trochę od szczęścia a trochę od pory przylotu i kumulacji podróżnych z innych lotów lądujących w tym samym czasie) – warto to wziąć pod uwagę np. przy planowaniu godziny odbioru auta lub godziny przyjazdu na miejsce odbioru kluczy do wynajmowanego domu.

    Licencja – pozwolenie na wędkowanie na Florydzie
    Powrót do spisu treści

    System pozwoleń na wędkowanie i polowanie na Florydzie jest bardzo przejrzysty i sprowadza się zasadniczo do:

    • - pozwolenie na polowanie
    • - pozwolenie na wędkowanie w wodach słodkich
    • - pozwolenie na wędkowanie w morskich
    • - pozwolenie na wędkowanie we wszystkich wodach (tylko dla mieszkańców Florydy)
    • - pozwolenie na wędkowanie z brzegu morskiego (bez łodzi - tylko dla mieszk. Florydy)
    • - inne (dodatkowe limity polowań i połowów)

    • Oczywiście poszczególne opcje poza zakresem samego pozwolenia różnią się ceną i okresem obowiązywania.

      My skupimy się tutaj na pozwoleniu na wędkowanie dla nie-rezydentów, czyli dla osób niemieszkających legalnie na stałe na Florydzie.
      Dodatkowo zajmę się jedynie rybowaniem w wodach morskich – na wody słodkie, śródlądowe może jeszcze kiedyś przyjdzie czas w innym poradniku.

      Ceny pozwolenia na amatorskie połowy w wodach morskich Florydy dla nie-rezydentów
      (wg stanu na 01.08.2013)

      Licencja na: 3 dni 7 dni 1 rok
      Cena: 17 USD 30 USD 47 USD

      Jak widać po zestawieniu - jeżeli planujemy wędkowanie powyżej 10 dni, np. podczas dwutygodniowego urlopu - warto zakupić od razu roczną licencję.

      Jeżeli chcemy spróbować „czegoś extra” warto zastanowić się nad dodatkowymi opcjami:

      Pozwolenie na zabranie ryby Snook - opłata 10 USD na rok (dostępna tylko roczna)
      Pozwolenie na połów homarów - opłata 5 USD na rok (dostępna tylko roczna)
      Pozwolenie na przywieszki na Tarpon’a - opłata 51,50 USD na rok (dostępna tylko roczna)

      Pozwolenie można wykupić na miejscu, w dowolnym, lokalnym urzędzie podatkowym lub w wybranych sklepach ze sprzętem łowieckim / wędkarskim oraz u innych pośredników (lokalne biura podróży, informacje turystyczne itp.). Równocześnie można nabyć licencję za pośrednictwem telefonu i internetu. Przy zakupie przez telefon lub internet doliczona zostanie niewielka opłata w wysokości ok. 3,50 USD.

      Polecam zakup przez internet - dzięki temu nie będziemy marnować czasu na miejscu na poszukiwanie najbliższego dostępnego sprzedawcy licencji – wiadomo czas to pieniądz a za jedyne 3,50 USD możemy dokonać zakupu z domu z odpowiednim wyprzedzeniem i bez niepotrzebnych stresów gdyby się na miejscu okazało, że np. w weekend nie ma gdzie w okolicy dokonać zakupu. Przy zakupie w internecie otrzymujemy od razu numer licencji, który upoważnia nas do rozpoczęcia połowów – w wypadku kontroli pokazujemy numer a „organ kontrolujący” sprawdza w komputerowej bazie ważność licencji. Natomiast oryginalną licencję otrzymujemy pocztą po około 10-20 dniach – jeżeli zamówimy licencję ze stosownym wyprzedzeniem oczywiście w pierwszej kolejności posługujemy się oficjalnym drukiem a numer zostawiamy sobie tylko na wypadek np. zagubienia czy zniszczenia oryginału.

      Zakup przez internet można dokonać pod adresem: https://license.myfwc.com postępując zgodnie ze wskazówkami tam zawartymi (strona dostępna jedynie w jęz. angielskim).

      Jest to oficjalna strona Florydzkiej Komisji Ochrony Przyrody - http://www.myfwc.com

      Do zakupu potrzebny będzie numer dokumentu tożsamości (paszport, prawo jazdy, wiza), którym będziemy chcieli się okazać przy ewentualnej kontroli – numer dokumentu będzie zawarty w treści licencji. Oczywiście do zapłaty niezbędna będzie karta płatnicza – akceptowane są wszystkie popularne karty mające funkcjonalność płatności internetowych (VISA, MasterCard, Discover, American Express).

      Limity połowów
      Powrót do spisu treści

      Poniżej podstawowe limity połowu popularnych ryb:

      Nazwa angielska Nazwa polska Dozw. wymiar Okres ochr. Limit ilości
      Greater Amberjack Seriola olbrzymia min 28’’ (cali) brak 1/osobę/dzień
      Black Drum Chroma min 14’’ – max 28’’ brak 5/osobę/dzień
      Bluefish Tassergal min 12’’ brak 10/osobę/dzień
      Bonefish Albula min 18’’ brak 1/osobę/dzień
      Cobia Rachica min 33’’ brak 1/osobę/dzień
      Dolphinfish Koryfena min 20’’ (Atlantyk) brak 10/osobę/dzień
      Flounder Poskarp min 12’’ brak 10/osobę/dzień
      Red Grouper Granik morio min 20’’ (Zat. Meks.) brak 1/osobę/dzień
      Hogfish Odyńczyk min 12’’ brak 5/osobę/dzień
      King mackerel Makrela kawala min 24’’ brak 2/osobę/dzień
      Spanish mackerel Makrela hiszpańska min 12’’ brak 15/osobę/dzień
      Permit Sierpnik okrągły min 11’’ – max 20’’ brak 6/osobę/dzień
      Pompano Sierpnik karoliński min 11’’ – max 20’’ brak 6/osobę/dzień
      Red drum, Redfish Kulbak czerwony min 18’’ – max 27’’ brak 1/osobę/dzień
      Black sea bass Strzępiel czarny min 10’’ brak 20/osobę/dzień

      Tutaj warto podkreślić, że w odróżnieniu do innych znanych mi miejsc na świecie, kontrole pozwoleń i połowów na Florydzie odbywają w miarę regularnie i, poza zwykłą przyzwoitością, nie warto ryzykować kary grzywny (lub w skrajnych przypadkach aresztu) za, de facto, kłusownictwo – podczas tygodniowego pobytu byłem kontrolowany jeden raz, a w drugim przypadku ranger przyjechał na kontrolę akurat gdy pakowałem sprzęt do samochodu po połowach – oczywiście odpuścił mi kontrolę w takiej sytuacji.

      Sprzęt
      Powrót do spisu treści

      Jak wspominałem wcześniej, nie powinno być większego kłopotu ze spakowaniem własnego sprzętu jednak - moja rada – nie zabierajcie go zbyt wiele, najwyżej jakiś ulubiony zestaw i kilka najpotrzebniejszych drobiazgów.

      Sprzęt wędkarski w USA jest dużo tańszy niż w Polsce, a i wybór jest ogromny. Mówię tu oczywiście o sprzęcie do wędkarstwa morskiego, które przynajmniej na Florydzie jest bardzo popularne.

      Nie chcę się zbytnio na ten temat rozpisywać, ale powtórzę ostatni raz - zakupy wędkarskie będą bardzo miłym doświadczeniem bez zbytniego uszczuplania portfela.

      Mój kolega nabył sobie np. delikatny spinning Daiwa z kołowrotkiem Shimano (i żyłką gratis) za 19,99 USD. To chyba mówi samo przez się…

      Miejsca i czas do wędkowania
      Powrót do spisu treści

      Mmmm… Trzeba by przyjąć ogólną i bardzo miło zasadę, że to co nie jest zabronione jest dozwolone. Czyli parafrazując – jeżeli nie widzisz wyraźnego znaku zakazu wędkowania, możesz wędkować.

      To, co mnie najbardziej zachwyciło na Florydzie i radowało mi serce, to ogromna ilość miejsc do wędkowania oraz wielka popularność wędkarstwa. Gdzie byś się nie obejrzał widzisz wędkarzy. Floryda, a przynajmniej jej południowa cześć, którą odwiedziłem, jest po prostu wędkarskim rajem. Jeziora, rzeki, kanały, rozlewiska, bagna Everglades, laguny, porty, plaże, mosty – wszędzie można wędkować. Nic dziwnego, że można tam spotkać nawet całe rodziny wędkujące podczas pikniku gdzieś nad wodą.

      Wracając do naszego tematu – w tym artykule skupiam się na wędkowaniu w morzu lub w wodach bezpośrednio z morzem połączonych (ujścia rzek, laguny, kanały przybrzeżne, kanały portowe). Na wędkowanie w wodach śródlądowych nie zdecydowałem się (w przypadku Florydy unikam pojęcia „wody słodkie” gdyż przybrzeżne rozlewiska i kanały pomimo, że są w głębi lądu często mają wodę morską lub mieszaną w zależności od pływów morza). A na taką decyzję złożyło się kilka powodów – po pierwsze chciałem po prostu połowić w morzu, po drugie ze względu na ogromną ilość aligatorów (ok. 2 milionów tylko w okolicach Everglades) trochę miałem pietra wędkować tam bez jakiegoś doświadczonego, miejscowego „fachowca”.

      Tak czy tak, podsumowując moje własne doświadczenia – jeżeli chcesz łowić z brzegu najlepsze efekty osiąga się przy ujściach rzek i kanałów do morza, najlepiej w okolicy portów lub mostów.

      Jeżeli myślisz o połowach z łodzi w każdej miejscowości znajdziesz oferty komercyjnych rejsów lub też możliwość wypożyczenia/wynajęcia łodzi, również z przewodnikiem. Ceny rejsów zaczynają się od około 40-50 USD od osoby za około 5 godz. połowów (w tym zazwyczaj lunch) i ok. 75-100 USD za cały dzień na morzu. Natomiast wynajęcie łodzi zawsze jest kwestią negocjacji – przy kilku osobach chętnych, cena powinna być niższa od propozycji komercyjnych, oferując w zamian dużo większą niezależność i elastyczność w dopasowaniu rejsu do Waszych pomysłów czy zachcianek.

      Czas… Jak mawia mój przyjaciel, każdy czas jest dobry aby się wybrać na ryby, a najlepszy jest taki kiedy biorą. Jak sami wiecie są różne teorie na ten temat i każdy ma jakieś swoje doświadczenia w tym temacie. Dlatego akurat w przypadku wędkowania z brzegu morza z pływami, ja bym się trzymał najbardziej uniwersalnej zasady – ryby najlepiej biorą około dwóch godzin przed szczytem przypływu i około dwie godziny po minimum odpływu. Lub jeszcze ogólniej ujmując – najlepszych brań należy spodziewać się w okolicach szczytów i minimów pływów morskich.

      Aktualne prognozy pływów dla większości miejsc na Florydzie możecie znaleźć pod adresem: http://www.protides.com/florida/

      Przynęty
      Powrót do spisu treści

      Zacząć muszę od jednej najważniejszej rzeczy – 90% jeżeli nie 99% ryb, które możemy złowić w morzach okalających Florydę to ryby drapieżne.

      Dlatego odpowiadając najkrócej jak się da na pytanie: „Jakich używać przynęt?” muszę powiedzieć jedno: „ŻYWYCH !!!”.

      Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja gdy chcecie pospinningować – wtedy oczywiście wszelkiego rodzaju sztuczne przynęty (woblery, twistery, wahadłówki, blachy, gumy i co tylko jeszcze producenci wymyślą) również mogą spełnić swoją rolę.

      Jako, że nie jestem zapalonym spinningistą nie będę się w tym temacie wymądrzał.

      Do każdej innej metody (spławik, grunt, cast, surfcasting) najlepsze są przynęty… ŻYWE!

      Dlaczego tak podkreślam „żywość” przynęty? We wszelkich sklepach (a już najwięcej na stoiskach wędkarskich w marketach) zajmujących się mniej lub więcej wędkarstwem dostępnych jest wiele przynęt, które kiedyś były żywe – np. spreparowane rybki, mrożone krewetki, mrożone robaki itp. Nie dajcie się nabrać - jeżeli tylko macie możliwość zakupienia jakiejkolwiek żywej przynęty, zapomnijcie o tych „prawie” żywych. Żadna nawet najlepiej smakowo podrasowana czy „specjalnie doprawiona” rybka nie wygra w starciu z jakąkolwiek żywą, która na haku wykona swój taniec do wolności i tymi dramatycznymi wibracjami ściągnie uwagę i sprowokuje do ataku drapieżców. Potwierdzają to zarówno moje osobiste doświadczenia jak i porady największych autorytetów w tym temacie. Wiem, wiem, brzmi to barbarzyńsko ale pamiętajmy, że przecież to MY jesteśmy największym drapieżnikiem w tej całej zabawie.

      Poniżej lista kilkunastu najbardziej popularnych gatunków ryb stosowanych jako przynęta (żywiec) na łowiskach Florydy. W fachowych sklepach wędkarskich zlokalizowanych przy portach lub w marinach raczej na pewno uda się wam zakupić którąś z nich.

      Zdjęcie ryby Opis ryby
      American shad Nazwa angielska: American shad

      Nazwa polska: Aloza amerykańska

      Nazwa łacińska: Alosa sapidissima
      Atlantic bumper Nazwa angielska: Atlantic bumper

      Nazwa polska: Żółcik

      Nazwa łacińska: Chloroscombrus chrysurus
      Atlantic thread herring Nazwa angielska: Atlantic thread herring

      Nazwa polska: Opistonema atlantycka

      Nazwa łacińska: Opisthonema oglinum
      Ballyhoo Nazwa angielska: Ballyhoo

      Nazwa polska: Półdziobiec brazylijski

      Nazwa łacińska: Hemiramphus brasiliensis
      Bay anchovy Nazwa angielska: Bay anchovy

      Nazwa polska: Sardela pospolita

      Nazwa łacińska: Anchoa mitchilli
      Blue runner Nazwa angielska: Blue runner

      Nazwa polska: Karanks kryzos

      Nazwa łacińska: Caranx crysos
      Bigeye, Google-eye scad Nazwa angielska: Bigeye, Google-eye scad

      Nazwa polska: Selar

      Nazwa łacińska: Selar crumenophthalmus
      Gulf manhaden Nazwa angielska: Gulf manhaden

      Nazwa polska: Menhaden wielkołuski

      Nazwa łacińska: Brevoortia patronus
      Round scad Nazwa angielska: Round scad

      Nazwa polska: Trzogon atlantycki

      Nazwa łacińska: Decapterus punctatus
      Round, Spanish sardinella Nazwa angielska: Round, Spanish sardinella

      Nazwa polska: Sardynela atlantycka

      Nazwa łacińska: Sardinella aurita
      Spottail pinfish Nazwa angielska: Spottail pinfish

      Nazwa polska: Sargus florydzki

      Nazwa łacińska: Diplodus holbrookii
      Striped, Black mullet Nazwa angielska: Striped, Black mullet

      Nazwa polska: Mugil cefal

      Nazwa łacińska: Mugil cephalus
      Striped anchovy Nazwa angielska: Striped anchovy

      Nazwa polska: Sardela srebrzysta

      Nazwa łacińska: Anchoa hepsetus
      Yellowfin menhaden Nazwa angielska: Yellowfin menhaden

      Nazwa polska: Menhaden żółtopłetwy

      Nazwa łacińska: Brevoortia smithi

      Gdyby jakimś sposobem nie udało się Wam kupić lub nałowić samemu wyżej wymienionych żywców, trzeba będzie zadowolić się inną przynętą. Pamiętacie główną zasadę? Żywa przynęta jest zawsze lepsza od nieżywej, dlatego poniżej prezentuję listę „nie-rybnych” żywych przynęt, które można również zakupić w sklepach wędkarskich (lub spróbować nałapać samemu):

      • - żywe krewetki (ang: shrimps, prawns)
      • - żywe kraby, raki lub homary (ang: crabs, cryfish, lobsters)
      • - żywe kalmary lub ośmiorniczki (ang: squid, octopusy)
      • - żywe/świeże małże (ang: shellfish, mussels, clams, oysters)
      • - żywe sandworms lub bloodworms (czerwone robaki morskie)
      • - żywe dżdżownice (ang: earthworms)
      • - glony, trawy i porosty morskie (ang: seaweeds)
      • - inne żywe mięczaki lub koralowce (większość pod ochroną)

      W następnej kolejności na liście skutecznych przynęt znajdują się wszystkie powyższe ryby i pozostałe przynęty w stanie uśmierconym – świeże lub mrożone, w całości lub kostkach, paskach, dzwonkach itp. Przyzwoicie sprawdza się także filet z kurczaka.

      Na samym końcu listy znajdują wszystkie inne przynęty (kulki z chleba, sera, mięsa, itp.). Na te wynalazki prawdopodobnie też uda się „coś” złowić, ale raczej na pewno nie będzie to żaden „OKAZ”.

      Potencjalne zdobycze - ryby
      Powrót do spisu treści

      Poniżej prezentuję listę potencjalnych zdobyczy, czyli listę ryb, które najczęściej udaje się złowić u wybrzeży Florydy.

      Lista ułożona jest alfabetycznie i zawiera nazwę angielską (lokalną) ryby, nazwę polską, przedział wagowy – czyli jak dużej ryby się spodziewać (wagi podane w amerykańskich jednostkach miary, czyli w funtach – funt to dokładnie 0,453592 kilograma – dla ułatwienia można sobie przyjąć, że dzieląc wagę w funtach przez dwa, wyjdą nam kilogramy), najczęstsze miejsca występowania – czyli gdzie łowić, oraz „przydatność spożywczą”, czyli krótko mówiąc czy nasz łup nadaję się na kolację.

      Zdjęcie ryby Opis ryby
      Amberjack Greater
      Pokaż pełny opis ryby
      Nazwa angielska: Amberjack Greater
      Nazwa polska: Seriola olbrzymia
      Nazwa łacińska: Seriola dumerili
      Przedział wagowy: 30 - 70 funtów
      Występuje najczęściej: Wokół skalistych raf i nasypów oraz w pobliżu wraków.
      Przydatność spożywcza: Całkiem przyzwoita, nie rarytas ale da się zjeść.
      Barracuda
      Pokaż pełny opis ryby
      Nazwa angielska: Barracuda
      Nazwa polska: Barrakuda
      Nazwa łacińska: Sphyraena sphyraena
      Przedział wagowy: 10 – 50 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu wokół skalistych raf i nasypów oraz w pobliżu wraków. Przy brzegu w linii fal oraz wśród mangrowców w zatokach.
      Przydatność spożywcza: Nie polecam – ryba typowo sportowa.
      Black Drum Nazwa angielska: Black Drum
      Nazwa polska: Chroma
      Nazwa łacińska: Pogonias cromis
      Przedział wagowy: 5 - 30 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych – w zatokach, lagunach, ujściach rzek i kanałów.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Black Grouper Nazwa angielska: Black Grouper
      Nazwa polska: Perka marmurkowa
      Nazwa łacińska: Mycteroperca bonaci
      Przedział wagowy: 20 - 100 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu nad skalistym dnem i przy uskokach skalnych.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Cobia Nazwa angielska: Cobia
      Nazwa polska: Rachica
      Nazwa łacińska: Rachycentron canadum
      Przedział wagowy: 20 - 80 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych oraz w ujściach kanałów, portach, zatoczkach, wśród mangrowców, w pobliżu boi i pali nawigacyjnych.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Flounder (Southern) Nazwa angielska: Flounder (Southern)
      Nazwa polska: Poskarp, Flądra południowa
      Nazwa łacińska: Paralichthys lethostigma
      Przedział wagowy: 2 - 5 funtów
      Występuje najczęściej: Blisko brzegu na piaszczystym i mulistym podłożu – idealna zdobycz dla surfcasting’owców.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Gag Grouper Nazwa angielska: Gag Grouper
      Nazwa polska: Perka małołuska
      Nazwa łacińska: Mycteroperca microlepis
      Przedział wagowy: 10 - 25 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu wokół skalistych raf i nasypów oraz w pobliżu wraków.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Jack Crevalle Nazwa angielska: Jack Crevalle
      Nazwa polska: Karanks atlantycki
      Nazwa łacińska: Caranx hippos
      Przedział wagowy: 3 - 15 funtów
      Występuje najczęściej: Występuje w każdym rodzaju wód, w wodach przybrzeżnych jak i na otwartym morzu.
      Przydatność spożywcza: Słabiutka – mięso ciemne i bez smaku.
      Goliath Grouper, Jewfish Nazwa angielska: Jewfish, Goliath Grouper
      Nazwa polska: Granik Goliat, Itajara zmienna
      Nazwa łacińska: Epinephelus itajara
      Przedział wagowy: 100 - 800 funtów !!!
      Występuje najczęściej: W płytkich wodach przybrzeżnych – spotykany w pobliżu portów, doków oraz w ujściach rzek.
      Przydatność spożywcza: Gatunek chroniony!!! Zakaz zabierania.
      King Mackerel Nazwa angielska: King Mackerel
      Nazwa polska: Makrela kawala
      Nazwa łacińska: Scomberomorus cavalla
      Przedział wagowy: 0 - 30 funtów
      Występuje najczęściej: Występuje w każdym rodzaju wód, zarówno na otwartym morzu jak i w wodach przybrzeżnych – spotykany przy molach.
      Przydatność spożywcza: Wysoka – smakuje jak... makrela.
      Ladyfish Nazwa angielska: Ladyfish
      Nazwa polska: Elops złotawy, Oszczer
      Nazwa łacińska: Elops saurus
      Przedział wagowy: 2 - 3 funtów
      Występuje najczęściej: Na granicy wód morskich i śródlądowych. Często spotykany przy ujściach kanałów, w zatoczkach i na terenach zalewanych przez pływy morskie.
      Przydatność spożywcza: Słabiutka – mało mięsa, dużo ości.
      Lane Snapper Nazwa angielska: Lane Snapper
      Nazwa polska: Lucjan smugowy
      Nazwa łacińska: Lutjanus synagris
      Przedział wagowy: 1 - 3 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu wokół skalistych raf i nasypów oraz w pobliżu wraków.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Mangrove Snapper (Grey) Nazwa angielska: Mangrove (Grey) Snapper
      Nazwa polska: Lucjan szary, Lucjan trujący
      Nazwa łacińska: Lutjanus griseus
      Przedział wagowy: 2 - 10 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych wśród mangrowców oraz nad łąkami morskich wodorostów. Na otwartym morzu wokół skalistych nasypów i raf koralowych.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Nassau Grouper Nazwa angielska: Nassau Grouper
      Nazwa polska: Granik siodlasty
      Nazwa łacińska: Epinephelus striatus
      Przedział wagowy: 10 - 15 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu wokół skalistych raf i nasypów oraz w pobliżu wraków.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Permit Nazwa angielska: Permit
      Nazwa polska: Sierpnik okrągły
      Nazwa łacińska: Trachinotus falcatus
      Przedział wagowy: 10 - 25 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych w kanałach oraz nad łąkami morskich wodorostów. Na otwartym morzu wokół skalistych rumowisk, raf koralowych i wraków.
      Przydatność spożywcza: Szału nie ma - da się zjeść.
      Pompano, Florida Pompano Nazwa angielska: Pompano, Florida Pompano
      Nazwa polska: Sierpnik karoliński
      Nazwa łacińska: Trachinotus carolinus
      Przedział wagowy: 2 - 5 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych zwłaszcza nad łąkami morskich wodorostów, koloniami ostryg oraz wzdłuż piaszczystych plaż.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Red Drum, Redfish Nazwa angielska: Red Drum, Redfish
      Nazwa polska: Kulbak czerwony
      Nazwa łacińska: Sciaenops ocellatus
      Przedział wagowy: 5 - 25 funtów
      Występuje najczęściej: Na granicy wód morskich i śródlądowych. Często spotykany przy ujściach rzek i kanałów, w zatoczkach i na terenach zalewanych przez pływy morskie.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Red Grouper Nazwa angielska: Red Grouper
      Nazwa polska: Granik morio
      Nazwa łacińska: Epinephelus morio
      Przedział wagowy: 5 - 15 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu wokół skalistych raf i nasypów oraz w pobliżu wraków.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Sheepshead Nazwa angielska: Sheepshead
      Nazwa polska: Sparus owczarz
      Nazwa łacińska: Archosargus probatocephalus
      Przedział wagowy: 2 - 10 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych oraz w ujściach kanałów, portach, zatoczkach, nad rumowiskami skalnymi i uskokami, w pobliżu boi i pali nawigacyjnych.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Snook Nazwa angielska: Snook
      Nazwa polska: Żuchwiak
      Nazwa łacińska: Centropomus undecimalis
      Przedział wagowy: 5 - 30 funtów - wymaga dod. licencji
      Występuje najczęściej: Na granicy wód morskich i śródlądowych. Często spotykany przy ujściach rzek i kanałów, w zatoczkach wśród mangrowców, w pobliżu mostów.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Spanish Mackerel Nazwa angielska: Spanish Mackerel
      Nazwa polska: Makrela hiszpańska
      Nazwa łacińska: Scomberomorus maculatus
      Przedział wagowy: 1 - 2 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu nad głębokim łąkami wodorostów oraz w pobliżu głębokich raf koralowych.
      Przydatność spożywcza: Wysoka - smakuje jak... makrela.
      Spotted Seatrout Nazwa angielska: Spotted Seatrout
      Nazwa polska: Kulbiniec plamiasty
      Nazwa łacińska: Cynoscion nebulosus
      Przedział wagowy: 4 - 10 funtów
      Występuje najczęściej: Blisko, lub przy samym brzegu nad piaszczystym i mulistym podłożem, często również nad łąkami wodorostów.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Tarpon Nazwa angielska: Tarpon
      Nazwa polska: Tarpon atlantycki
      Nazwa łacińska: Megalops atlanticus
      Przedział wagowy: 30 – 250 funtów
      Występuje najczęściej: Na otwartym morzu.
      Przydatność spożywcza: Słabiutka, nie polecam – ryba typowo sportowa.
      Tripletail Nazwa angielska: Tripletail
      Nazwa polska: Trójchwościk lobotes
      Nazwa łacińska: Lobotes surinamensis
      Przedział wagowy: 10 - 25 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych nad wrakami, rumowiskami skalnymi i uskokami, w pobliżu boi i pali nawigacyjnych.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.
      Yellowtail Snapper Nazwa angielska: Yellowtail Snapper
      Nazwa polska: Chryzor
      Nazwa łacińska: Ocyurus chrysurus
      Przedział wagowy: 3 - 5 funtów
      Występuje najczęściej: W wodach przybrzeżnych nad łąkami morskich wodorostów lub piaszczystym podłożem.
      Przydatność spożywcza: Doskonała – bardzo smaczne mięso.

      Jak się zapewne domyślacie w ciepłych wodach okalających Florydę żyje jeszcze mnóstwo innych ryb i nie sposób ich wszystkich opisać. Jednak te, które widzicie powyżej są najbardziej popularne wśród wędkarzy, i to prawdopodobnie właśnie którąś z nich wyciągniecie jako pierwszą.

      Podsumowanie
      Powrót do spisu treści

      Mam nadzieję, że przekonałem i zachęciłem Was do wędkowania na Florydzie. Zdaję sobie sprawę, że impreza tego typu mimo wszystko jest stosunkowo droga i na pewno nie wszyscy z Was się na taką przygodę zdecydują.
      Jednak jeżeli uda się Wam tam kiedyś wybrać, na pewno nie będziecie żałować.

      Poniżej załączam niniejszy poradnik przygotowany w formacie PDF - można go sobie wydrukować i zabrać na wyjazd aby posłużył np. przy rozpoznawaniu złowionych okazów.

      Połamania kija…

      Marek
      rybowanie.pl


      UWAGA:
      Opracowanie własne na podstawie osobistych doświadczeń i materiałów ogólnie dostepnych w internecie.
      (C) - Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione.

      Poradnik do pobrania
      Powrót do spisu treści

      Kliknij aby pobrać ten poradnik w formacie PDF
      spakowany do ZIP (rozmiar 2,1 MB)

      Wróć do listy porad
      Dodaj swoją poradę


      Średnia ocen: (5.00 / 5.00)

      Oceń i skomentuj tę poradę

      Punkty
      0 1 2 3 4 5
      Twoje imię lub nick
      Twój komentarz

      Ocenił: Anonim2019-03-06 11:10:39 | ocena = 5

      Ocenił: Anonim2018-05-22 20:34:56 | ocena = 5

      Ocenił: Anonim2016-07-25 00:02:27 | ocena = 5

      Ocenił: Anonim2015-06-20 20:06:54 | ocena = 5


      Bardzo dobry tekst. Dużo się dowiedziałem ( szczególnie o rybach,ponieważ naprawde mało jest tego na necie i trudno coś znaleść)
      Czy jeszcze powiecie o przynętach surf castingowych???

      Ocenił: Anonim2015-06-12 21:38:09 | ocena = 5

      Ocenił: Karol-Kalisz2015-01-24 22:40:55 | ocena = 5


      Wybieram się właśnie do do Miami czy możecie mi polecić jakiś konkretnych przewodników wędkarskich najleopiej Polskich lecz wiem że to będzie trudne
      \

      Ocenił: Wala2013-06-01 23:50:26 | ocena = 5


      Właśnie jesteśmy na Florydzie dokładnie Pompano Beach , ale jak do tej pory nie udało się nam nic złowić :( już tydz.... może dlatego , że jesteśmy amatorami. mimo , iż podglądamy tutejszych wędkarzy . Pierwsze zakupione wędki zostały zakupione na Florydzie , czas pokaże ... w każdym razie nie poddajemy się :D . Str bardzo przydatna

      Ocenił: Anonim2013-04-14 15:16:12 | ocena = 5

      Ocenił: SpusCemasap2012-10-04 09:56:47 | ocena = 5

      Ocenił: Anonim2011-10-23 03:08:44 | ocena = 5

      Ocenił: Anonim2011-03-06 04:00:49 | ocena = 5

      Ocenił: Marek - rybowanie.pl2011-02-09 23:23:18 | ocena = 5


      Dzięki za słowa uznania.
      Co do wyjazdu to nie trać nadziei - ja też tak myślałem jeszcze trzy lata temu, że nigdy nie pojadę na taki wypad, ale bardzo chciałem i się udało. Opisałem to tylko dlatego żeby "zachować dla potomności" póki pamiętam ;-) oraz żeby narobić smaka tym niezdecydowanym.
      Z drugiej strony masz rację - może nie wszystkim uda się tam pojechać - ale tak jak napisałeś, Świat jest piękny... i to nie tylko po drugiej stronie oceanu... tutaj bliżej też, dlatego czy to na Florydzie czy to na Mazurach życzę Ci samych udanych wyjazdów i rekordowych połowów gdziekolwiek byś był !!!
      Do zobaczenia gdzieś nad wodą... ;-)

      Ocenił: Spokojny2011-02-09 21:54:00 | ocena = 5


      No to poszedłeś z tym poradnikiem Marku, tekst precyzyjny szkoda tylko że w najbliższych kilku latach nie będzie mnie stać na taki wypad :( Świat jest Piękny ale niestety nie wszyscy możemy być tam gdzie byśmy chcieli.

      Ocenił: Anonim2011-02-09 21:51:37 | ocena = 5

      Ocenił: Johny2011-01-15 19:26:28 | ocena = 5


      Jestem za, bardzo dobry pomysł./zapomniałeś o wędkowaniu na kanałach francuskich?/