Teoria rybowania
Rybować każdy może, jeden lepiej drugi gorzej...
I na tym można by skończyć, ale jeżeli ktoś z Was chciałby się dowiedzieć troszkę więcej w szeroko pojętym temacie mojego, naszego, hobby jakim jest rybowanie w tej części mojej strony podam troszkę teorii.
Na początek postawię proste pytanie: co jest potrzebne do rybowania? Pierwsza odpowiedź pewnie nasuwa się natychmiast - WĘDKA. Niby tak, ale myślę jednak, że samą wędką to... możemy sobie pomachać - ja na ten przykład tak lubię sobie pomachać w pokoju każdą nową wędką, którą nabędę w drodze kupna. Ano tak, pewnie już wiecie, że aby rybować potrzebne są RYBY. No niby tak, ale... czasami ryby są w sklepie jednak niekoniecznie można się na nie zasadzić. No jasne!!! Potrzebna jest jakaś WODA. Ciepło, ciepło - zaręczam Wam jednak, że wędka, ryby i woda to nie wszystkie warunki jakie muszą być spełnione aby można było mówić o rybowaniu. Potrzebujemy jeszcze... jakiegoś podmiotu lirycznego, jak to się mówiło na lekcjach języka polskiego, czyli krótko mówiąc - WĘDKARZA.
Jeżeli mamy już naszego bohatera - wędkarza, wyposażonego w niezbędny osprzęt - wędkę, znajdującego się w pięknych okolicznościach przyrody - czyli nad wodą, która to woda na dodatek zapełniona jest przedmiotem naszych zainteresowań - czyli rybami... jest szansa, że dojdzie do rybowania i na dodatek coś rybującemu uda się złowić!!! Ale oczywiście to wszystko nie uda się na dłuższą metę jeżeli nie będzie tego czegoś... hobby, pasji, serca do rybowania, prawdziwej szczerej chęci, przyjemności z wędkowania, radości z obcowania z naturą, zauroczenia czy wręcz pozytywnego uzależnienia.
Naturalnie temat można by jeszcze rozwijać - jak jest wędka to i są kołowrtoki, żyłki, spławiki, ciężarki, rurki, koszyczki, krętliki, haczyki, sztuczne przynęty, naturalne przynęty, zanęty, atraktory... i brakło by czasu aby wszystko wymienić. Jak mówimy o rybowaniu to trzeba by powiedzieć o róznych technikach i metodach. Woda wodzie nierówna - inaczej rybujesz w rzece, inaczej w jeziorze, jeszcze inaczej w morzu, górskim strumieniu, stawie, łowisku komercyjnym...
Poniżej, po woli i stopniowo postaram się zebrać i zaprezentować w jednym miejscu - na naszej stronie www.rybowanie.pl - tyle kwestii związanych z rybowaniem, aby móc powiedzieć, że świadomie i z profesjonalną wiedzą podchodzimy do naszego hobby jakim jest rybowanie.
Zaczniemy od tego "czym" są ryby i jakie jest ich znaczenie również dla tych nierybujących, później troszkę teorii o samym rybowaniu - metody, techniki, sprzęt, a następnie napomknę o innej formie pozyskiwania ryb, czyli rybołóstwie i hodowli. Jeżeli ktoś Was miał ochotę podrzucić jakieś inne interesujace tematy, albo wręcz sam chciałby włożyć czynny wkład w niesienie kaganka oświaty, w postaci opublikowania jakiegoś "naukowego" tekstu to proszę i zachęcam do kontaktu ze mną - link do formularza kontaktowego znajduje się na samej górze strony.
- Ryby ogólnie - ryba jaka jest każdy widzi, ale "czym" jest z naukowego punktu widzenia?
- Ryby anatomia - ryba jaka jest tam gdzie nie każdy widzi
- Rybowanie artystyczne - czyli potocznie mówiąc wędkarstwo
- Rybowanie masowe - rybołówstwo - czyli łowienie masy ryb ale bez przyjemności
- Rybowanie przemysłowe - hodowla - czyli pozyskiwanie ryb i bez łowienia i bez przyjemności
- Rybowanie szklane - akwarystyka - czyli przyjemność posiadania ryb
- Rybowanie wirtualne - gry komputerowe - czyli wyczynowe rybowanie na kanapie